Fonix Excelsa

Ağaç türlerinden en çok kullanım alanı olan ve en değerli ağaçlardan biridir. Gerek yetiştirilmesi ve bakımı olarak zor olan ve bir o kadar da iklimsel nedenlerden dolayı dar alanlarda yetiştirilen palmiye ağaçları bir o kadar da ender ve değerli ağaçlardır. Palmiye ağaçları 4000 i aşkın ve 220 çeşit kadar ağaç türleri vardır.

Zengin çeşitlerinden dolayı palmiye ağaçların bir o kadar da kullanım alanı vardır. Palmiye ağaçlarının diğer ağaçlardan ayıran bir diğer husus ise ağacın yapısal olarak diğer ağaç türlerine benzememesidir. Palmiye ağaçları gövde ve yapraklardan ibarettir. Hiçbir yerinde dal yoktur. Bir gövde üzerinde yapraklarla örtülü bir ağaçtır.

Bundan dolayı çoğu ülkelerde sadece süs ağacı olarak yetiştirilmektedir. Ve ekonomiye olan katkısı ise hiç tartışılmaz derecede, yetiştirilen ülkelerde önemli bir paya sahiptir.

Palmiye ağaçları, boy olarak ise 30 metreye kadar yükselmektedir. Uzunca bir gövde etrafı yapraklarla çevrili bir ağaçtır. Palmiye ağaçlarının dünya genelinde öneminin bir diğer örneği ise Haiti ve Guam ülkelerinin bayraklarında simge olarak yer edinmiş ve Güney Karolina ve Florida gibi Amerika eyaletlerinde de bayrakların ana simgesi olmuştur. Bunların yanında tarihsel değerinin ölçütü olarakta Mısır'daki pramitlerde palmiye başlıklı sütunlar mevcuttur.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis